Końcówki liści moich roślin schną! Sprawdziłam dlaczego
Schnące końcówki liści roślin doniczkowych to problem, z którym spotykamy się bardzo często. Dzieje się to zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy nastaje sezon grzewczy. Sprawdziłam, dlaczego liście moich roślin zaczęły zasychać. Czy ma to związek z centralnym ogrzewaniem? A co jest powodem schnięcia liści roślin latem?
Końcówki roślin schną? Powodem może być złe podlewanie
Schniecie liści roślin doniczkowych, może być zupełnie naturalnym procesem wynikającym ze starzenia się rośliny. Jednak, gdy zauważymy, że naszej roślinie zaczynają zasychać liście częściej i w zmożony sposób – powód zapewne jest inny. Najczęstszym powodem schnięcia końcówek liści rośliny jest nieprawidłowe podlewanie, a dokładnie niedobór wody. Oczywiście, zarówno częstotliwość podlewania, jak i ilość wody, którą wlewamy do doniczki, zależy od upodobań danego gatunku. Dlatego, gdy nasza roślina zacznie wysychać, sprawdźmy koniecznie, czy aby stosujemy się do zaleceń dotyczących jej pielęgnacji.
Jak prawidłowo podlewać rośliny doniczkowe?
Niezależnie od gatunku rośliny, którą uprawiamy, zalecenia dotyczące podlewania są podobne. Rośliny podlewamy dość dużą ilością wody, tak by zdołała wniknąć ona wgłąb doniczki i dotrzeć do korzeni. Podlewamy zawsze od góry, nie lejąc po liściach. Samo zwilżenie podłoża w doniczce nigdy nie wystarcza. Staramy się nie wlewać wody do doniczki tylko z jednej strony, lecz lać ją dookoła kwiatka. Zawsze bierzmy pod uwagę wielkość pojemnika. Im jest większy, tym więcej wody powinniśmy do niego wlać. Ilość wody, którą potrzebuje roślina, uzależniona jest również od temperatury panującej w pomieszczeniu, a także od poziomu wilgotności powietrza, która w okresie jesienno-zimowym, jak wiadomo, spada.
Jaką wodą należy podlewać rośliny?
Woda, którą podlewamy rośliny doniczkowe, nie może być wodą pochodzącą prosto z kranu. Woda z kranu powinna być odstana. Powodem jest duża zawartość chloru w kranówce, a chlor uszkadza rośliny. Rośliny nie tolerują również twardej wody z wodociągów. Najlepsza do podlewania roślin jest woda miękka, dlatego idealna będzie do tego deszczówka.
Dlaczego końcówki liści schną jesienią i zimą?
Powodem, dla którego końcówki liści schną najbardziej jesienią i zimą, jest centralne ogrzewanie, które w znaczny sposób zmniejsza wilgotność powietrza w mieszkaniu. A niektóre rośliny, zwłaszcza te pochodzące z obszarów tropikalnych dużej wilgotności powietrza potrzebują. Przykładem może tu być popularna i często uprawiana w mieszkaniach palma areka. Zasychanie końcówek liści palmy areki jest prawdziwą plagą w okresie grzewczym. Jest wiele sposobów na podwyższenie poziomu wilgotności w mieszkaniu. Są to tradycyjne, ceramiczne nawilżacze wieszane na grzejnikach, nawilżacze elektryczne, ale dobrze zadziała także rozwieszenie prania, czy umieszczenie w pobliżu roślin talerzyków z wodą, która paruje. Sposobem na polepszenie kondycji roślin, które uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, jest urządzenie im zimowego sanatorium w łazience.
Dlaczego liście roślin schną latem?
Latem, gdy w naszych mieszkaniach wilgotność powietrza jest dużo wyższa (bo na przykład otwieramy okna), powody schnięcia liści mogą być inne. Najczęstszym powodem jest słońce, a właściwe złe stanowisko, które dla roślin wybraliśmy. Zbyt ostre słońce padające bezpośrednio na liście roślin doniczkowych, może je poparzyć. Dotyczy to zwłaszcza gatunków, które w naturze rosną w lasach tropikalnych i preferują półcień albo światło naturalne rozproszone.